Press "Enter" to skip to content

Статистики зняли з кафедр фізики звинувачення в дискримінації жінок

Катерина О'РіорданФахівці із статистичного центру Американського фізичного інституту (AIP) представили дослідження, яке ставить під питання правомірність деяких заяв про гендерну дискримінацію. Учені змоделювали розподіл чоловіків і жінок на кафедрах фізики і дійшли висновку, що при сучасному співвідношенні статей у фізиці неминучою є поява чисто чоловічих колективів. Подробиці приводяться на сайті sciencereview.org.

Представники AIP в особі Катерини О’Ріордан (Catherine O’Riordan) підкреслили, що їх висновки у жодному випадку не можна розглядати як виправдання гендерної дискримінації там, де вона є. Крім того, вони нічого не говорять про її відсутність. Робота учених говорить лише про те, що при сучасному співвідношенні чоловіків і жінок серед фізиків деяка кількість кафедр при абсолютно чесному розподілі вакантних місць серед претендентів одержить чисто чоловічий склад.

Учені змоделювали чесну політику кафедр за допомогою випадкового процесу. Вони припустили, що якщо претенденти обох статей мають рівні здібності, то вірогідність того, що кожній кафедрі дістанеться співробітник-чоловік в точності рівна частці чоловіків серед всіх претендентів. Іншими словами, якщо жінок серед фізиків відповідної кваліфікації всього 13 відсотків, то і ймовірність найму жінки буде в середньому саме такою.

Виходячи з теорії ймовірності, шанси найму двох жінок підряд рівні шансу найму однієї жінки, зведеному в квадрат. Аналогічно йдуть справи з чоловіками і ймовірність найму N чоловіків рівна шансу найму одного чоловіка (87 відсотків) в ступені N. На кафедрі з десятьма співробітниками суто чоловічий колектив виходить в 2,48 відсотках випадків, тому по всій країні появи таких кафедр при чесному наймі не уникнути. Учені виявили, що частка чисто чоловічих кафедр навіть менша, ніж могла б бути, тому вони закликають не поспішати з навішуванням ярликів і із звинуваченнями у сексизмі. «Ми не повинні вважаати відсутність жінок на кафедрі ознакою сексизму», сказала О’Ріордан.

Раніше іншими дослідниками було показано, що гендерна дискримінація в науці залишається серйозною проблемою. У 2012 році група американських учених розіслала 127 листів в різні лабораторії від імені нібито претендуючих на роботу чоловіків і жінок. Автори дослідження виявили більшу кількість відмов «жіночим» листам, хоча нічим, окрім імені претендента, вони не відрізнялися. Крім того, напередодні 8 березня 2013 року Nature випустив спеціальний номер, повністю присвячений темі рівності статей у науці. З опублікованої в ньому статистики виходило, що жінки-учені в середньому заробляють менше від колег-чоловіків, проте там же йшлося про те, що у галузі фізики та інженерних наук частка жінок у меншій мірі скорочується у міру просування від студентів до професорів.